Welkom op het forum van startpagina!

Dit forum staat op alleen-lezen. Je kan hier informatie zoeken en oude berichten terugvinden, maar geen nieuwe berichten plaatsen.

Naar overzicht van alle forums

kuzhinier

  • peja

    hallo,,,tungjatjeta

    kerkoj te kontaktoj ne holande dikend qe ka punuar apo ka pervoje pune si kuzhinier ne kuzhinen kosovare ,,,

    apo ne qebaptore…………dikend qe jeton ketu dhe eshte me banim ketu ne holande,, per ne zuid-holland,,,,,

    tung mirupafshim

    hallo ik zoek iemand met ervaring in het klaar maken van kosovaarse gerechten ,,,,,,,,, het liefst iemand

    die ooit in kosovaarse grilrooms (qebaptore) heeft gewerkt,,, graag uw reaktie

    tung groetjes

  • armend

    po jam i interesum per te ponuar si kuzhinier

    per me shum informate ne imell

  • peja

    hoi, faleminderit per reagim,,,

    por deshta me dite se a keni punuar ne kuzhin apo ne qebaptore…….

    dhe a dini te gatuani gjellerat kosovare?………. ne veqanti pergaditjen e mishit per grill( qebaptore),

    (pleskavica, qebapa, mishe te ferguar etj),,,,,,,,,,,,,,se kemi nevoje vetem per dikend me pervoje pune

    dhe me deshire diken qe edhe ketu ne holand ka punuar dhe qe e posedon certifikaten per horeca

    sociale hygiene,,,,,ok!!!!!!!

    qellimi eshte qe dikund ne fund te ketij viti te fillosh punen,,,,, ne nje lokal ne rrethin e rotterdamit,,,

    pra tung mirupafshim dhe mire u ndegjofshim

  • xhevahire

    ncncnc, gjellerat kosovare, cilat jane ato, qebapa e flija, tjera ska, e ato nuk jane fare gjellera,

    sukses,

  • peja

    hoi, faleminderit per reagimin tuaj zonja xhevahire, por per qudi i nuk e kuptoje plotesisht

    qellimin e tekstit (reagimit) tuaj……………

    dhe une mendoje se nuk e keni lexuar,,, apo nuk e keni kuptuar permbajtjen e tekstit tim.

    gjithashtu me duket edhe qesharake FLIJA e juaj,,,,hahahhhaaaa,,,, te kisha keshilluar qe herave tjera

    te interesohesh me gjeresisht per gjellerat dhe kuzhinen kosovare dhe shpipetare ne pergjithesi…tung

  • xhevahire

    E kam kuptue more Peja, ti deshiron ta gjesh nje punetor per qebaptoren tende, pastaj thua “kuzhinen kosovare”. Une them qe “specialitete”kosovare mund ti quash qebapat dhe flijat se me sa e dij une flijat behen vetem ne Kosove, e me qudite perse qeshesh kur permend flijat. Por une te them se flijat e qebapat nuk jane gjellera pasi qe ato nuk zihen.

    Laknoret e pitet nuk jane kosovare, jane turke e ballkanike, keshtuqe kam shume deshire po dite ndonje gjelle kosovare (perveq Pasulit) ma shkruan naj recept te lutem.

    e kur do ta hapesh naj qebaptore ketej nga Eindhoveni, une vij te ndihmoj, ha ha, ok, bej pak hajgare, mos ma merr per te madhe,

    te pershendes,

  • peja

    hoi

    faleminderit per reagimin tuaj zonja xhevahire,,,,, humorin dhe hajgaret i dua shume se ushqejn shpirtin e njeriut,,,

    sa i perket qebabtores!!!!! te faleminderoj per oferten tuaj per ndihme, por nuk jam i qellimit te hap ndonje "qebaptore''

    e sidomos ne eindhoven????

    une personalisht e adhuroje ‘'kuzhinen’' kosovare, mendoje gjellerat dhe specialitet qe pergaditen dhe gatuhen ne

    trevat shqipetare ne pergjithesi,,,incl, FLIJAT, por me duket si nenqmim dhe qesharake kur permendet vetem FLIJA dhe LAKNORI

    se ne kemi shume eshume specialitete tjera……..dhe.do te ishte mekat qe gjellerat tona ti kararakterizojm si turke,,,,,,

    kosova dhe trojet shqipetare ne ballkan kan qene shekuje me radhe ne ndikimin e popujve, dhe perandorive

    te ndryshme……..prandaj nuk eshte qudi ndikimi i tyre ne ‘'kuzhinen’' dhe kulturen tone ne pergjithesi,

    gjellerat dhe specialitetet tona i ka adhuruar gjithe ish-jugosllavia, dhe gjithe rajoni………………….

    ketu ne holande une merrem me muzike popullore, gjithashtu bejm edhe CATERING e gjellerave dhe specialiteteve kosovare,,,,,

    per festa dhe ahengje te ndryshme.

    te pershendes TUNG

  • Bleta

    O xhevahire per qudi me habiti fakti se si je shpreh ashtu ne ate menyre , skuqu pak ok .. kuzhina shqiptare ka gjitha te mirat , a ke lexu ndohjere a je dal ndojhere apo gjithe kohen qe paske kalu ne ks paske jetu diku ne mal ose mbrapa kodrinave malore te Kosooves se bukur . pajtohem me Peja pershendetje

  • Fitim

    Xhevahire, a ke qene ndonjehere ne Kosove? Secilin tekst tendin qe e lexoj me jep me shume dyshim se me te vertete nuk ke shume te bejsh me Kosoven.

    Kuzhina kosovare eshte shume e mire e gjellerat, pitet, mishrat dhe menyra e pregaditjes se tyre eshte delikate. Fakti se shume njerez vetem pregadisin per ta mbushur barkun nuk do te thot se kuzhina kosovare nuk eshte e mire.

    Ai qe don mund te pregadis ushqime te mrekullueshme.

  • xhevahire

    Ah moj Bleta, dhe Fitim, po nuk e lavderuam veten tone, ska kush tjeter te na lavdoj, se nuk ka per qka. Po shqiptaret nuk i duan kurrsesi kritikat, (hajde demokraci hajde).

    Po une kam jetue ne fshat dhe qytet moj Bleta, dhe po te kthehesha sot, prap do te zgjidhja fshatin, jo ato qytete te qelbura atje. Po ti nese ke linde dhe je rrite ne qytet, ajo nuk do te thote se automatikisht je qytetare, QYTETERIM do te thote CIVILIZIM,

    EDUKIM, ARSIMIM, po nuk me besove, pyete mesuesen tende pastaj, apo shkrimi im te duket sikur i ndonjerit qe sa ka zbrite nga malet.

    Ketu nuk ishte fjala se kush gatuan me mire, fjala ishte se a ka Kosova (edhe Shqiperia) Kuzhine kombetare, ju thoni qe ka pa e permendur asnje specialitet ushqimor qe na dallon nga te tjeret, e une them qe ajo NUK EKZISTON, kuzhina dhe gatimet tona jane thjeshte te improvizuara, jane kopjue nga fqinjet, (sllavet, turqit, greket), ashtu siq kopjohen sot kenget (muzika) qe degjojme neper radio te ndryshme

    e qe kurrkush nuk na e imponon ate muzike te tyre, ate e bejme vete.