Welkom op het forum van startpagina!

Dit forum staat op alleen-lezen. Je kan hier informatie zoeken en oude berichten terugvinden, maar geen nieuwe berichten plaatsen.

Naar overzicht van alle forums

een stichting oprichten

  • peja

    hoi, zoteri flori,,,,,,

    me qudite reagimi i juaj ne ket forum…………….

    me erdhi shume mire kur lexova se zonja suzana brengoset per fatin e te varferve dhe femijeve dhe deshiron te

    angazhohet per te ndihmuar………………

    reagimi dhe gjykimi personalisht i juaj ndaj tekstit tim si dhe dyshimi ndaj meje me duket i (misplaatst) i pavende

    dhe pa arsye,,,,,,,….

    Ne shqipetaret ne pergjithesi duhet te mesojm te respektojm njeri-tjetrin dhe te mos gjykojm pa njohuri e fakte,

    dhe te qmojm gjdo inciative per ndihme, (ne ket rast te suzanez) dhe te perkrahim e te ndihmojme

    atu ku mundemi,,,,,,,,,,,

    Tung dhe miupafshim

  • suzana

    Te nderuar Flori dhe Peja,

    Flori, ty te falenderoj per entuziazmin tend per kete ide dhe ty Peja per gatishmerine tende te kontribuosh.

    Te them te drejten, kam pritur me shume reagime, si duket shkrimi i asaj marokanes u kishte “preke” me shume zemrat e shqiptareve se sa tregimi im, keshtuqe i thone nje fjale me 2 (ne kete rast 3) shtylla nuk ngritet shtepia.

    Ideja ime ishte qe ti drejtohem ndonje ëlite"shqiptare ketu ne Holande, por me sa duket ajo nuk ekziston, e dij se kane ardhe ketu edhe njerez te shkolluar dhe asi qe mbahen patriote (me fjale), por si duket, ketu te gjithe jemi bere nje

    (analfabet dhe intelektual) te gjithe jemi nje, te gjithe refugjat kemi qene, dhe asnjerit nuk i degjohet zeri.

    vetem edhe nje gje: ne kohen e luftes ne Kosove kur ne Maqedoni kishin arrite te mos them 1 mil. refugjat, qytetaret holandez per 2 ore program tv, dhuruan 52 milion euro, nuk e kam degjue ndonjeher Qeverine apo dike tjeter te kishte shprehe nje falenderim ndaj tyre, me kujtohet kur femijet holandez mblidhnin shishe te zbrazura plastike shtepi me shtepi per te ndihmuar refugjatet ne Kosove, me nje fjale me vjen keq te them por neve jemi nje popull qe nuk japim, vetem marrim, behemi sikur europianet e kane per detyre te na ndihmojne neve, te githe thirremi ne Nenen Tereze, krenohemi me te qe “rastesisht”kishte prejardhje shqiptare, e cila ndihmoi gjithe varfanjak te Indise, e per varfanjaket e saj (te shtepise) nuk beri asgje.

    Ta mbylli: ju uroj juve shqiptareve jete te lumtur neper strofullat tuaja,

  • Flori

    Suzana,

    Kete gje e kam pare une qysh ne fillim kur e shkrova se a nuk po ju pelqen tema. Ne tash per nga 5 euro apo 10 euro ne muaj nuk po bashkohemi, çka thua po te filloje lufta prape ne Kosove a do te bashkohemi te gjithe ti dalim plumbit para?

    Flori.

  • suzana

    Flori, pate shume te drejte, per fat te keq, kur qe ne fillim parashikove se nuk do te reagoj njeri.

    Sa per luften, ate pune e kemi pa, 13 vjet me pare. Jam rrite me muziken patriotike (qe vellezerit e mij gjithemone e degjonin) te Riza Bllaces, Augustin Ukajt, Salihit e Ferizit, etj, dhe gjithemone kam qene e sigurte se populli yne ishte popull trim e patriot, dhe mos e befte zoti, po te kercase lufta, te gjithe do ti te benim gjitheqka, per fat te keq te gjithe beme ate qe mundem, ikem nga mundem po lufte nuk beme, perveq atij numri te paket qe e benin UCK-ne.

    Kam ardhur ne perfundim se popujt e varfer (si ne), kane frike te vdesin, popujt e pasur (shih amerikanet), edhe pse i kane te gjitha te mirat, shkojne me gezim e krenari ne lufte, pa m. para sysh se a eshte lufte e drejte apo jo, nje thirrje dhe aty i ke.

    Me vjen keq qe gjithe ajo muzike patriotike qe e kam degjue gjate jetes time si femije, paska qene perralle.

    Neve e kemi prejardhjen nga Iliret dhe me ate krenohemi, askush nuk ka pyet kurre po per qfare krenohemi faktikisht, iliret ne kohen e tyre e banonin Kroacine, Bosnen, deri nje pjese te Sllovenise, me te ardhur sllavet iken dhe i leshuan trojet e tyre, nuk luftuan, u grumbulluan ne viset e sotme shqiptare, krijuan ca principata dhe filluan te luftonin njeri-tjetrin,

    ja keta ishin te paret tane, e keta jemi ne, tamam pasardhesit e tyre…

    Te pershendes,

  • Flori

    Kur filloj lufta ne fillim 1998 disa shqipetar nuk donin te luftonin thonin mire jemi pse lufte kur ju erdh njehere plak ne odë u tha “”o burra shteti nuk fitohet duke pi çaj edhe duke ndegju muzike e kur te ikni prej Kosoves mos thuani mireupafshim ne Kosoven e lire dhe me ia u shliruar tjeret Kosoven“”.

    Flori.

  • lushta

    E/I nderuar Suzana, Flori, Peja

    Sa per informim, Fondacioni Hollandezo- Shqiptar per Ndihme dhe Zhvillim (Stichting) ekziston i regjistruar qe nga fundi i vitit 1998. Gjate dhe pas luftes kemi bere ate qe kemi mundur te bejme. Sa do e vogel te kete qene qe me shume PERIPETI arritem di dergojm ne Mitrovice, jua dorezuam Shoqates Nene Tereze dhe pastaj ata ju shperndanin njerezve qe kishin te regjistruar si ndihmekerkues ne listat e tyre.

    Them peripeti ngase para themelimit shume shqiptare gojen plote premtime boshe thonin jemi te gatshem te ndihmojme. Kur i thirrja per vajtur e per ti marre ndihmat beso nuk mund te gjeje NJE, arsye nga me te shumtat qe spinin uje fare e nuk ja vlen as kohe te harxhohet per ti shkruar keta rreshta.

    Sidoqofte ndihmat e grumbulluara i derguam ne Mitrovice me ndihmen e miqeve hollandez.

    Kuptoj deshprimin e juaj e shpresoj sado pak te kem pashitur,

    Pershendetje,

    lushta

    .

  • suzana

    I nderuar Zoti Lushta,

    Une e kam pare se ekziston nje shoqate holandeze qe ndihmon, deshira ime ishte qe te bejme nje shoqate shqiptare, e cila nuk do te grumbullonte vajra e sheqer, por thjesht para, d.m.th. njerezit e asaj shoqate (qe per fat te keq nuk do te behet), do te merreshin me zbulimin e rasteve me ekstreme te varferise (familjeve dhe femijeve jetim), dhe me ndihmen tone, atyre familjeve siq ishte rasti i atyre femijeve qe kam permend me larte, te ju sigurohej nje minimum ekzistence per qdo muaj, derisa te merrnin veten. P.sh. ata femije qe kishin ngele jetim dhe nga shkaku i varferise e kishin nderpre shkollimin (fillor), te ju jepej nje ndihme modeste mujore derisa te mbushnin 18 vjet. Ja ky ishte qellimi i shkrimit tim, nuk do te thote qe ne te ndihmojme me qindra familje, 10 po te ndihmonim ne kete menyre do te mjaftonte, po mire, ne secili i leme fajin njeri-tjetrit, natyrisht qe keto raste do te ishte mire te zbuloheshin direkt nga njerezit e shoqates e jo nga byrokratet e “nene Tereza”'.

    Ju deshiroj nje mbremje te mire,

  • lushta

    Suzana,

    Une e kam kuptuar ne teresi shkrimin tend, te rrefej nga pervoja.

    Pa paragjykime te lutem, Fondacioni Hollandezo Shqiptar per ndihme dhe zhvillim eshte shqiptare, udhehiqet nga shqiptaret, ku te mireseradhur te hapur jemi per cdonjeri ndihmedhenes qofte hollandez, shqiptar a cfaredo tjeter.

    Sa per informim praktik nese kamione ndihma dergon ne Kosove duhet te gjesh/kesh partnere (shoqata/organizata joqeveritare jofitimprurese)

    perndryshe nuk mund ti fusesh pa paguar dogane nese vete nuk je i regjistruar ne Kosove. Mbi te gjitha subvenciondhenesit vene kushte.

    Ne projektin tone, kemi pas mbikqyrjen dhe ska vend dyshimi per byrokraci te shoqates NENE TEREZE perkundrazi them ne rastin tone jane sjelle korrekte, pervoja e dikuj tjeter gjetiu mund te jete ndryshe.

    Une nuk fajesoj as njerin e as tjetrin, nuk paragjykoj asnjeri vetem te kam rrefyer nje cikez per pervojen time qe deshprimin tend te pashitet sadopak.

    pershendetje, lushta